Výbor pro vzdělávání Senátu se 20. května zabýval návrhem novely zákona o státních svátcích, významných dnech a dnech pracovního klidu. Jednalo se o návrhu senátorského klubu KDU-ČSL na zavedení nového významného dne – Dne Orla. Ten má připomínat historické události spojené s potlačením orelského hnutí komunistickým režimem.
Podporu této novele vyjádřila také senátorka Jaromíra Vítková: „20 století přineslo mnoho událostí, které měly dopad na životy lidí a společnost, a také na organizaci Orel. Dva totalitní režimy zakázaly činnost spolků, a tedy i Orla. Činovníci stále organizaci udržovali, byl jim ztrpčován život, často končili ve vězení, koncentrácích a někteří zaplatili i životem.
Bylo tomu tak i v Boskovicích, kde jsem aktivní členkou rady Orla. Naše jednota vznikla v roce 1909. V době 2.světové války byli tři představitelé odvlečeni do koncentračních táborů, po roce 1948 byl komunisty mučen a vězněm dr. Drkal, který následkům podlehl krátce po propuštění.
Po roce 1990 jsme obnovili činnost, dnes má jednota 235 členů (město má cca 11 tis. Obyvatel) a z to mládež 165 členů. Mládež se věnuje hlavně sportům a starší členové činnosti kulturní a společenské. Mimo jiné zajíždíme na sv. Hostýn s prapory a v krojích. S praporem a v krojích se účastníme oslav 8.května, 28.října a 17.listopadu. Jsme hrdi na to, že někteří mohou držet i čestnou stráž se šavlemi.
Domnívám se, že pokud bude ustanoven Den Orla, bude to další motivací pro všechny orelské organizace. Bude to jasná zpráva do jednot, že jejich činnost společnost vnímá a oceňuje ji. Bude to i vyjádření díků těm členům Orla, kteří tradici udrželi i v nedemokratických dobách. „
Jednání výboru se zúčastnil starosta organizace Orel Stanislav Juránek.
Návrh počítá s tím, že by se Den Orla stal nejen připomínkou boje proti totalitním režimům, ale i uznáním historické a společenské role, kterou organizace Orel v českých dějinách zastává. Všichni přítomní senátoři návrh doporučili plénu Senátu schválit.

